Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Zasady działalności zawodowej wykonywanej przez rzeczoznawców majątkowych określa Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Wszystkie osoby uprawnione do wykonywania zawodu wpisane są do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych (CRRM), prowadzonego przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Jest to rejestr publicznie dostępny. Możesz w nim sprawdzić, czy dana osoba posługująca się tytułem zawodowym "rzeczoznawca majątkowy", rzeczywiście posiada uprawnienia do szacowania nieruchomości (link do wyciągu CRRM). Wszystkich rzeczoznawców majątkowy w Polsce znajdziejsz również na stronie www.birn.pl/mapa – podstawowy zakres informacji odpowiada CRRM a mapa Google ułatwia wyszukiwanie.
Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadaje się osobie fizycznej, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie była karana: 1) za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, 2) za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, 3) za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, 4) za przestępstwo przeciwko mieniu, 5) za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, 6) za przestępstwo przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub 7) za przestępstwo skarbowe;
- posiada wyższe wykształcenie;
- ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;
- odbyła co najmniej 6-miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości;
- przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.
Czym zajmuje się rzecoznawca majątkowy?
Podstawowa działalność rzeczoznawcy majątkowego jest określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, dodatkowo rzeczoznawca może również sporządzać opracowania i ekspertyzy, niestanowiące operatu szacunkowego, dotyczące:
- rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku;
- efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju;
- skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych;
- oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali;
- bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości;
- określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora;
- wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości;
- wyceny nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Rzeczoznawca majątkowy może wykonywać zawód:
- prowadząc we własnym imieniu działalność gospodarczą jednoosobowo lub w ramach spółki osobowej w zakresie szacowania nieruchomości, lub
- w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej (tzw. umowy zlecenia / umowy o dzieło) u podmiotu prowadzącego działalność w zakresie szacowania nieruchomości.
Pamiętać należy też, że tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Działalność w zakresie wyceny nieruchomości przez osoby niebędące rzeczoznawcami majątkowymi jest zakazana i grozi za to kara grzywny w wysokości do 50 tysięcy złotych.
Podstawowe obowiązki rzeczoznawców majątkowych
- Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do wykonywania powierzonych czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz z zasadami etyki zawodowej, kierując się zasadą bezstronności w wycenie nieruchomości.
- Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych oraz dokumentowania wypełniania tego obowiązku. Dokumentację potwierdzającą wypełnianie tego obowiązku rzeczoznawca majątkowy przechowuje przez okres 5 lat.
- Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do zachowania dyskrecji i przestrzegania tajemnicy gdyż informacje uzyskane przez rzeczoznawcę majątkowego w związku z wykonywaniem zawodu stanowią tajemnicę zawodową. W szczególności informacje uzyskane w toku wykonywania czynności zawodowych nie mogą być przekazywane osobom trzecim, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
- Rzeczoznawca majątkowy prowadzący działalność gospodarczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem umowy, której jest stroną.
Return